تبلیغات
بیجار، شیرین بلاغ - حمام شیرین بلاغ (سال 1356 )
بیجار، شیرین بلاغ
آموزشی، پزشکی، طب سنتی
بسم الله الرّحمن الرّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

به وب سایت روستای «شیرین بلاغ » خوش آمدید. روستای « شیرین بلاغ » از توابع شهرستان « بیجار گروس » در استان كردستان می باشد، این روستا در مسیر جاده بیجار – زنجان کیلومتر 35 و جاده فرعی به طول 5 کیلومتر واقع شده است

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 30 خرداد 1396

حمام روستای شیرین بلاغ بیجار ( سال 1356)

...پیش رویمان پنجره ای به چشم می خورد که بعد از بالا رفتن از دوسه پله ما را به خزانه ای پر از آب گرم می رساند. بخاری که از سطح آب بر می خاست نشان از شروع کار حمام از ساعتها قبل می داد. در گوشه ای از مخزن آب گرم، مرد روستایی را دیدیم که تا نزدیکی سر و گردن در آب فرو رفته بود و برای عملیات غسل ارتماسی چند لحظه ای بیشتر مهلت نداشت...

روستای شیرین بلاغ از قدیم الایام دارای حمام عمومی بوده است. این روستا با داشتن جمعیت حدود 100 خانوار تا پیروزی انقلاب اسلامی فاقد لوله کشی آب آشامیدنی بود. اهالی مجبور بودن با رنج و زحمت بسیار آب مورد نیاز برای آشامیدن و استحمام و بهداشت محیط را با سطل و مشک، از چشمه تا خانه حمل نمایند. در ضلع شمال شرقی روستا مسیر جاده خاکی روستای علیمردان، حمامی بنا کرده بودند که تاریخ  ساخت آن با توجه به ساختمان ساده قدیمی اش حکایت از قدمت آن داشت و به سالها پیش می رسید. حمامی با دیوارهای عریض و ارتفاع کوتاه و سقفی گنبدی ، که با سنگ و خشت و ملات ساخته شده بود. پیر مردی مسئول داشت که در قبال دریافت مبلغی ناچیز به ازای هر نفر 5 تا 10 ریال ، بچه ها احتمالا 2 ریال یا چند تخم مرغ ناقابل، سرویس خدماتی حمام را تا آنجا که مقدور بود و در توان داشت ارائه می نمود. از همه جالب تر منبع آب مورد نیاز گرمابه بود که با هوش و ذکاوت گذشتگان حمام را پایین تر از چشمه کوچکی ساخته بودن تا به محض جوشش آب از چشمه ، آب راه جویبار باریکی را در پیش گیرد و لحظاتی بعد خود را به آب انبار حمام برساند ، در آنجا تنوری گرم و شعله های گدازان به استقبالش می آمدند؛  تا هر چه زودتر حمامی با خزانه آب گرم را برای روستاییان آماده نمایند. سوخت حمام چوب و کمی نفت یا روغن سیاه و سوخت غنی شده ی حیوانی بود.

روزی همراه کدخدای ده به دیدن حمام و انجام استحمام رفتم. حمامی قدیمی و دوداندود با دیوارهای پهن ساخته شده با خشت و سنگ که فانوسی دست در دست  باجه های نورگیر کوچک سقفی به زحمت اندک روشنایی اش را فراهم می کردند، تاریکی اش وصف ناپذیر بود. درب ورودی اش چوبی و بعد اتاقك حمام سرد و گرمش پیش رو بود، با کف و چاردیواری سیمانی و نمور که ظاهرا تمیز جلوه می دادند و  نماد قرنها محرومیت مضاعف برف نشینان میهنم بودند. بدون اینکه آثار و نشانه ای از لوله ، دوش ، شیر آب سرد و گرم یا حوض و وان و به اندازه کف دستی کاشی و سرامیک در آن به چشم بخورد.

حمام روستای شیرین بلاغ بیجار ( سال 1356)

پیش رویمان پنجره ای به چشم می خورد که بعد از بالا رفتن از دوسه پله ما را به خزانه ای پر از آب گرم می رساند. بخاری که از سطح آب بر می خاست نشان از شروع کار حمام از ساعتها قبل می داد. در گوشه ای از مخزن آب گرم، مرد روستایی را دیدیم که تا نزدیکی سر و گردن در آب فرو رفته بود و برای عملیات غسل ارتماسی چند لحظه ای بیشتر مهلت نداشت.

انجمن ده با مشورت کدخدا برای استفاده عموم اهالی از حمام ، برنامه ریزی کرده بودند. صبح و عصر یا روزهای زوج و فرد ،درست یادم نیست ؛ ولی آنچه مهم بود ، برنامه ریزی دقیق و منطقی در زندگی روستاییان آن دیار بود. 

در اولین بازدیدم از حمام روستای شیرین بلاغ ، پیشنهاد طرح لوله کشی آب گرم و سرد از خزانه ی آب گرم و چشمه تا اتاقک کوچک حمام گرم و نصب دوش برای شستشو را ارائه نمودم ، تا کسی به بهانه غسل نهایی وارد حوض آب گرم نشود؛ ولی افسوس و دریغ از داشتن امکانات و بودجه ای برای تغییر و تبدیل آن حمام قرون وسطایی و ارتقاء کیفی آن با هدف رعایت بهداشت و جلوگیری از بیماری های پوستی و واگیردار و ... چون تحت هر شرایطی استفاده از حمام های قدیمی، خزینه ای که همه مردم برای شستشو به داخل منبع آب گرم آن می رفتند ، بهداشتی نبود؛ ولی گویا همه از پیر و جوان تا شیرخواره در برابر هر آنچه عنصر بیماری زا نام داشت، مصونیت پیدا کرده بودند و ظاهرا مشکلی با عوارض ناشی از آلودگی محتوم آب حمام در بین نبود!

داشتن حمام عمومی در روستایی دور افتاده و محروم در دهه پنجاه برای روستاییان نشانه ی توسعه، پیشرفت و تمدن چشمگیر بود، خیلی از روستاها آرزوی داشتن حمام و امکانات رفاهی عهد عتیق شیرین بلاغ را داشتند.

روستایی ناچار بود برای خودشویی به حمام قدیمی ده برود ، یا با گرم کردن ظرف آبی در گوشه خانه اش نظافت کند. اگر هم گذرش به شهر می افتاد، باز آنجا حمام ها عمومی مدرن بودند، که از لحاظ بهداشتی با حمام روستا چندان تفاوتی نداشتند.

همان روزها، در تهران ،قلب پایتخت ایران، شاه و شهبانوی خوش خط و خالش، حمام شیر و عسل می گرفتند. آن غریب آشنای ما ، آلت دست بیگانگان و فخر مجلس چاپلوسان زمانه بود. قرنها او  و اجداد تاجدارش از حال و احوال من و ما بیخبر بودند و در سایه حکومتشان برای هیچ روستایی ،جرعه آبی گرم نمی شد.

آری اینچنین بود برادر... 

سپاهی دانش روستای شیرین بلاغ بیجار ( سال 1356)

............................................................................

1391/07/27

لینک حمام شیرین بلاغ (1356) در سایت روستاهای ایران

http://iranvillage.ir/article5395.html
طبقه بندی: دانش (سپاهی دانش)،  حمام شیرین بلاغ (1356)،  خاطرات،  شیرین بلاغ، 
برچسب ها: حمام، حمام شیرین بلاغ، سپاه دانش، بیجار، کردستان، ارسال به کلوب دات کام
ارسال توسط دانش
آخرین مطالب
شهدای شیرین بلاغ
شهید صادق عیوضی، شیرین بلاغ بیجار

بیجار گروس
شادروان جلال شجری ، معلم دلسوز شهرستان بیجار

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ مَالِكِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاكَ نَعْبُدُ وإِیَّاكَ نَسْتَعِینُ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ
شیرین بلاغ
زنده یاد حاج حسن قهرمانی، شیرین بلاغ

زنده یاد حاج یدالله قهرمانی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ مَالِكِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاكَ نَعْبُدُ وإِیَّاكَ نَسْتَعِینُ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ بزرگان و بزرگواران

زنده یاد مشهدی رجب قهرمانی

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
برگزیده ها
شهدا
شهید

شیرین بلاغ
  حاج محمد حسین قهرمانی، شیرین بلاغ بیجار

حاج غلامعلی قهرمانی

  حاج ستار عیوضی، شیرین بلاغ بیجار

 آقای عابدین عیوضی

  آقای محمد پارسا قهرمانی

حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمود عیوضی

حجت الاسلام صمد شقایقی

 آقای ایوب عیوضی، شیرین بلاغ

 آقای عیوضی، بیجار

 آقای اصغر عیوضی ، بیجار

 آقای حسین قهرمانی

آقای مهدی عیوضی

آقای مجید قهرمانی

شیرین بلاغ

شیرین بلاغ

  تابلو نقاشی جلال شجری، بیجار